Czym są portfenetry i dlaczego warto w nie inwestować?

Ogromne przeszklenia szturmem zdobywają gusta projektantów i portfele inwestorów. Coraz częściej spotkać się można ze szklanymi ścianami nawet w prostych, gotowych projektach domów. Powiększanie otworów okiennych to także standardowe rozwiązanie w przypadku, gdy budynek poddawany jest kompleksowemu remontowi. Odpowiedzialna jest za to nie tylko moda na wpuszczanie światła do wnętrz, ale także coraz lepsze parametry przenikania ciepła w oknach.

Co to jest portfenetr?

W ogromnym skrócie, portfenetry to okna sięgające od sufitu aż do styku z podłogą. Nazwa pochodzi od zlepku dwóch francuskich słów: fenêtre, czyli okno oraz porte - drzwi. Konstrukcje te wykorzystywane są bardzo często w miejscach, gdzie bryła budynku musi pozostać płaska, czyli nie ma możliwości umieszczenia zabudowy balkonowej. 

Portfenetr od zewnątrz

Po stronie elewacji, konstrukcje te pozostają zlicowane ze ścianą zewnętrzną budynku, w warstwie ocieplenia. W ich dolnej części, najczęściej maksymalnie do połowy okna, uzupełnione są ozdobną balustradą. Spełnia ona również funkcje zabezpieczające, szczególnie, jeśli okna mają być otwierane. Balustradę wykonuje się ze stali, kutego żelaza, klejonego szkła lub aluminium. Element ten może być świetnym uzupełnieniem ogólnego wizerunku bryły budynku.

Wewnętrzne funkcje portfenetrów

Od strony wewnętrznej portfenetry spełniają przede wszystkim funkcję doświetlającą - dzięki nim światła w pomieszczeniu jest zdecydowanie więcej, niż w przypadku klasycznych okien, które umieszcza się maksymalnie 90 cm nad podłogą. Niestety rozwiązanie to kosztuje sporo miejsca, którego nie można wykorzystać na zabudowę meblową. Jeśli okna są dodatkowo w pełni otwierane, to przestrzeni potrzeba jeszcze więcej.

Czy warto stosować portfenetry?

Portfenetrami zdecydowanie warto się zainteresować, jeśli zależy nam na głębokim, naturalnym, dziennym oświetleniu we wnętrzu. Należy jednak pamiętać, że okna te są zdecydowanie droższe od standardowych. Chcąc zredukować koszty, można wybrać tzw. fixy, które ze względu na brak możliwości otwarcia będą prostsze konstrukcyjne i nieco szczelniejsze. Parametr U, czyli współczynnik przenikania ciepła, to także kwestia, na którą warto zwrócić uwagę.

Komentarze

Brak komentarzy