Jeżeli ścieki w naszym domu przepływają w utrudniony sposób, może to oznaczać, że potrzebna jest nam przepompownia. Istnieje kilka rodzajów urządzeń, które pomogą nam uporać się z tym problemem.
Aby naturalny przepływ ścieków nie był zaburzony, musi zostać spełnionych kilka warunków. Odcinki poziome instalacji kanalizacyjnej muszą być poprowadzone z uwzględnieniem 2-3 centymetrowego spadku, nie mogą być one również zbyt długie. Ponadto, ważna jest instalacja przyborów sanitarnych ponad poziomem przydomowej oczyszczalni ścieków.
Na rynku istnieją jednak urządzenia, które pozwalają na montaż sanitariów w dowolnym miejscu, zapewniając tym samym swobodny przepływ ścieków. Wyróżnia się trzy grupy tego typu urządzeń: pomporozdrabniacze, które odprowadzają ścieki czarne (zanieczyszczenia stałe) i ścieki szare (brudna woda), urządzenia rozdrabniająco-przepompowujące, które odprowadzają jedynie ścieki czarne oraz pompy, które odprowadzają wyłącznie ścieki szare.
Urządzenia rozdrabniająco-przepompowujące
Wyposażone są one w noże, które tną stałe elementy ścieków na drobne kawałki. Skutecznie eliminują zanieczyszczenia takie jak papier toaletowy, fekalia oraz ścieki kuchenne. Niektóre z tych urządzeń mają zainstalowane dodatkowo filtry chroniące przed wydzielaniem się nieprzyjemnych zapachów oraz sygnalizatory informujące o wysokim poziomie ścieków. Moc takich urządzeń mieści się w granicach 350-700 W.
Pomporozdrabniacze domowe
W przypadku gdy chcemy odprowadzić ścieki z jednego pomieszczenia lub urządzenia sanitarnego. wystarczający będzie rozdrabniacz o mocy do 500 W. Są to niewielkie urządzenia pozwalające na rozdrobnienie ścieków.
Istnieją również urządzenia przystawkowe, które montowane są bezpośrednio za sedesem. Dostępne są modele, do których można podłączyć dodatkowe sanitaria, takie jak umywalka czy brodzik.
Rynek oferuje także urządzenia rozdrabniająco-pompujące, przeznaczone do montowania w ścianie.
Innym rozwiązaniem są pomporozdrabniacze wbudowane w miskę klozetową, zwane inaczej kompaktami. Pozwalają one na oszczędzenie miejsca oraz są niewidoczne z zewnątrz. Podłącza się je bezpośrednio do instalacji elektrycznej i wodociągowej. Urządzenia wyposażone są w cienką rurkę, przeznaczoną do odprowadzania ścieków, która może zostać bez problemu ukryta w ścianie.
Odprowadzanie ścieków z całego domu
Tym, których interesuje odprowadzenie ścieków z kilku pomieszczeń, rynek daje do wyboru kilka urządzeń. Jednym z nich są pomporozdrabniacze z firmy SFA, Sanicubic 1 WP i Sanicubic 2 Classic. Mają one automatyczny system sterowania oraz monitorowania. Konstrukcja zbiorników umożliwia zabudowanie ich w studzience, bez ryzyka zalania. Ścieki rozdrabniane są za pomocą noża ze stali nierdzewnej. Dodatkowo urządzenia te charakteryzują się szybkim dostępem serwisowym.
Innym urządzeniem w ofercie tej samej firmy jest zatapialna pompa do ścieków Sanipump. Może być stosowana w gospodarstwach domowych jak również w budynkach komercyjnych. Sprawdza się szczególnie w osuszaniu zalanych wodą pomieszczeń czy podczas wypompowywania wody z szamba. Jej dodatkową zaletą jest waga, jedyne 13 kg.
Odprowadzanie ścieków szarych
Ostatnim z proponowanych urządzeń jest pompa tłocząca Sanicom 2 firmy SFA. Za jej pomocą można pozbyć się ścieków szarych z kuchni i łazienek. Jest to urządzenie bardzo wydajne, a dodatkowo odporne na wysoką temperaturę.
Należy pamiętać, że przy wyborze pompy odprowadzającej ścieki w domu najlepiej zasięgnąć porady specjalisty, który na podstawie odpowiednich parametrów dobierze właściwe urządzenie na nasze potrzeby.