Budownictwo drewniane to doskonała alternatywa dla przesiąkniętego stalą i betonem wizerunku architektury w Polsce. Doskonale pasuje do terenów wiejskich, ale z równą gracją odnajduje się w przestrzeni podmiejskiej - oczywiście, jeśli inwestor dysponuje odpowiednio przestronną i zalesioną działką. Budowa domu z bali to zły pomysł jedynie w samych miastach, tam specyficzny kształt elewacji okazuje się być zbyt wyróżniającym się i odstającym od reszty budynków.
Ile kosztuje dom z bali?
Co ciekawe, mimo specyficznej formy przygotowania materiału, budynki z bali kosztują najczęściej nieco mniej, niż odpowiedniki wykonane w tradycyjnej dla nas formie murowanej. Cena za metr kwadratowy stanu surowego otwartego zaczyna się od około 1000 zł, a stan surowy zamknięty osiąga się zazwyczaj na poziomie 3000 zł za metr. Na ostateczną cenę ma wpływ przede wszystkim ilość przeszkleń, typ ścian wewnętrznych, ilość drzwi oraz technologia wykonania posadzek i schodów.
Na sucho, czy na mokro?
Do budowy domu z bali można wykorzystać zarówno suchy, jak i mokry budulec. Wysuszone drewno to takie, które zawiera mniej niż 19% wilgotności i zostało poddane procesowi wieloletniego sezonowania. Etap ten można przyspieszyć przy pomocy specjalnych komór do suszenia, w których dodatkowo wyeliminowane zostają larwy owadów i zarodniki grzybów. Zastosowanie suszenia powoduje, że drewno nie pęka - mogą się na nim pojawić jedynie niewielkie rysy.
Skorzystanie z bali mokrych (powyżej 19% poziomu wilgotności) to już spore ryzyko. Inwestor naraża się tym samym na stopniowe osiadanie budynku, mogące w konsekwencji urosnąć aż do 15 cm na każdą kondygnację. Co za tym idzie, ciężej o zachowanie jednolitej struktury ścian wewnętrznych oraz nieprzerwalność warstwy izolacji.
Rodzaje bali
Drewno do montażu domu z bali importowane jest często z innych krajów, np. skandynawskich. Średnica jednego elementu wynosi zazwyczaj od 25 do 42 centymetrów, w zależności od przeznaczenia budynku. Bale mogą być pełne, czyli wykonane z litego drewna, a także klejone - płaskie od strony wewnętrznej. Pojawiają się także bale z już uwzględnioną izolacją termiczną, w tym także w postaci warstwowej.
Ocieplenie, okna i instalacje
Od 2017 roku zaostrzone zostały przepisy dotyczące minimalnej wartości współczynnika przenikania ciepła. W praktyce oznacza to, że do budowania domów mieszkalnych wykorzystywane są już tylko bale z izolacją w postaci styropianu, wełny lub pianki. Również montaż okien zakłada pojawienie się ciepłej ramki, jednak stolarka otworowa jest tu zdecydowanie bardziej skomplikowana, niż w tradycyjnym budownictwie - m.in. ze względu na efekt kurczenia się drewna. Wszelkie instalacje (np. elektryczne) prowadzi się w peszlach w przestrzeni stropowej, natomiast ukrycie przyłączy na ścianach bywa mocno utrudnione.