Rodzaje konstrukcji pod panele fotowoltaiczne

W koszt inwestycji w instalację fotowoltaiczną należy także wliczyć konstrukcje wsporcze produkowane m.in. przez firmę El-Sun, na których mocowane są panele. Ich koszt jest zróżnicowany i zależy przede wszystkim od materiałów, z jakich zostały wykonane wsporniki. Jakie są ich rodzaje?

Rodzaje konstrukcji wspierających panele fotowoltaiczne
W zależności od materiału, z jakiego zostały wykonane konstrukcje do paneli fotowoltaicznych, można wyróżnić ich trzy główne rodzaje:
- wykonane w całości z metali nierdzewnych, stali nierdzewnej oraz aluminium,
- wykonane ze stali ocynkowanej ogniowo, aluminium oraz połączeń skonstruowanych ze stali nierdzewnej,
- wykonane w całości ze stali ocynkowanej ogniowo.

Wśród konstrukcji wsporczych dostępnych na rynku można również nieco rzadziej znaleźć systemy wykonane z takich materiałów, jak stal kwasoodporna, aluminium ekstrudowane czy stal galwanizowana.

Rodzaje konstrukcji montażowych na dachach płaskich
Jeszcze inny podział konstrukcji zależy od kształtu dachu, na którym montowane są panele fotowoltaiczne. Na dachach płaskich można wyróżnić systemy montażowe mocowane:
- bez konieczności balastu, tzn. wsporniki mocowane do dachu z wykorzystaniem bloków z betonu, dzięki czemu system ma maksymalną odporność na działanie wiatru;
- z dodatkowym obciążeniem wsporników betonowymi blokami, najczęściej do tego celu wykorzystuje się bloczki fundamentowe;
- na konsoli wykonanej z tworzywa sztucznego i obciążonej w środku balastem w postaci bloków betonowych lub żwiru;
- przytwierdzone do dachu betonowego na ramach ze stali i opierające się na słupkach stalowych mocowanych do dachu.

Wszystkie tego typu konstrukcje przed ich zamontowaniem muszą zostać ocenione przez specjalistów zajmujących się kwestiami wytrzymałości i nośności konstrukcji domu, aby zapobiec wystąpieniu problemów z przeciążeniem.

Konstrukcje wsporcze na dachach skośnych
Na dachach skośnych system montażowy zależy od materiałów którymi są one pokryte:
- na blachodachówce system fotowoltaiczny może zostać zamocowany na aluminiowej szynie montażowej mocowanej do krokwi śrubą dwugwintową;
- na dachówkach ceramicznych system mocowany jest do krokwi specjalnymi regulowanymi uchwytami;
- na blachach trapezowych system mocowany jest dzięki specjalnej szynie układanej na trzech garbach blachy i przytwierdzanej blachowkrętami, a panele montowane przy użyciu klem.

Konstrukcje wsporcze na wolnym terenie
W przypadku instalacji fotowoltaicznych ustawianych na wolnym, niezacienionym terenie stosowane są konstrukcje wsporcze jedno- i dwunożne osadzane w gruncie przy pomocy kafara albo na betonowym fundamencie.

Komentarze

Brak komentarzy