Bez odpowiednio przygotowanej hydroizolacji nie ma najmniejszych szans na ochronę żadnego budynku przed wodą oraz wilgocią. Osuszanie zawilgoconych ścian, czy usuwanie z nich pleśni okaże się kosztowne i czasochłonne. Z tego powodu nie można pomijać etapu nakładania izolacji, jej instalację można prawidłowo wykonać nawet zimą i jesienią. Aktualnie najbardziej popularnym rozwiązaniem są bitumiczne masy grubowarstwowe. Ten typ izolacji zważywszy na specyfikę wykonania jest dobrym sposobem na uchronienie się przed wilgocią, wodą i innymi niekorzystnymi substancjami, które można spotkać w gruncie. Plusem takich preparatów jest krótki czas schnięcia.
Odpowiednie przygotowanie izolacji jest podyktowane również faktem, że wody gruntowe wykorzystają nawet najdrobniejszą szczelinę, przez którą dostaną się do ścian budynku, co poskutkuje uszkodzeniem betonu. W pierwszej kolejności należy przygotować podłoże. Powinno być nośne oraz suche. Prócz tego oczyszczone z wszelkich powłok i mleczek malarskich, preparatów antyadhezyjnych oraz wszelkich innych nieczystości. Ponadto należy usunąć wszelkie elementy, które wystają w zaprawie oraz wypełnić ubytki. Nim przystąpimy do wykonania samej hydroizolacji warto zająć się nałożeniem gruntu na podłoże oraz nałożyć warstwę uszczelniającą, która uchroni przed ciśnieniem wody.
Gdy wszelkie zaprawy zostaną związane nadejdzie czas na aplikację warstwy hydroizolacyjnej. Jeżeli mamy do czynienia z grubowarstwową bitumiczną masą, warstwę powinniśmy nakładać przy pomocy pacy i kielni, ewentualnie korzystać z urządzenia natryskowego. Zalecane jest nakładanie dwóch warstw w odstępie przynajmniej kilku godzin. W przypadku, gdy w planach jest izolacja chroniąca przed wodą pod ciśnieniem, na początku powinniśmy wtopić izolację w siatkę wykonaną z włókna szklanego. Warto pamiętać, że czas schnięcia bitumicznych mas izolacyjnych będzie krótszy w przypadku wyższej temperatury powietrza. Przeciwny efekt da niska temperatura i wysoka wilgotność. Warstwy izolacyjne będą odporne na deszcz zazwyczaj po 4 godzinach od nałożenia.