Coraz częściej słyszysz o fotowoltaice i widzisz, że coraz więcej osób decyduje się na to rozwiązanie? Jakie korzyści niesie ze sobą posiadanie systemu fotowoltaicznego i czy jest on opłacalny? Sprawdź sam.
Co to jest fotowoltaika?
W najprostszym znaczeniu jest to system kolektorów słonecznych dopasowany wielkością do ilości zużywanej comiesięcznie energii. Odnawialne źródło energii słonecznej przez cały rok nagrzewa wykonane konstrukcje krzemowe, zapewniając każdemu domostwu darmowy dostęp do prądu, ogrzewania, czy ciepłej wody.
Jakie korzyści niesie ze sobą wykorzystanie paneli słonecznych?
- darmowy dostęp do prądu stałego,
- samodzielność nieuzależniona od publicznych zakładów energetycznych,
- dbanie o środowisko z wykorzystaniem energii odnawialnej,
- niebywała żywotność i niezawodność modułów słonecznych nawet przez 35 lat,
- szybki zwrot inwestycji,
- brak problemów związanych z rosnąca ceną prądu.
Założenie kolektorów słonecznych
Pierwszym punktem, na jakim należy się skupić, jest ilość wykorzystywanego prądu w gospodarstwie domowym. Zbyt duża ilość modułów nie jest opłacalna, ponieważ technologia nie pozwala na przechowywanie nadwyżek. To sprawia, że ponadgabarytowe kilowaty zostają utracone na rzecz elektrowni publicznej. Istnieją wszakże akumulatory litowo-jonowe, które mogą tę energię przechowywać, lecz w dzisiejszej technologii jest to rozwiązanie zbędne i bardzo drogie. Biorąc pod uwagę powyższe, skupmy się na miesięcznym wykorzystaniu prądu. Dla zapewnienia komfortowego wykorzystania panele słoneczne powinny wytwarzać moc około 4 kWp. To oznacza, że cała konstrukcja w zależności od wykorzystanych paneli powinna mieć około 25 m2.
Czy fotowoltaika jest opłacalna?
Wiele osób zastanawia się nad skutecznością fotowoltaiki, jak i nad kosztami. Strach jest logiczny, ponieważ większość osób dotychczas nie miał do czynienia z energią odnawialną. Przemawiają za nimi powyższe korzyści, ale także kwestia materialna. Konstrukcja modułowa o wielkości 25 m2 to koszt wynoszący około 20 tys. zł, co z łatwością można sprawdzić na stronie pgreen.com.pl u jednego z liderów fotowoltaiki. Na samą myśl wielu rezygnuje z takiej możliwości, co jest błędne. Instalacja może być dofinansowana z Państwa, co ogranicza koszty, a jednocześnie spłacana w niskich ratach, które w rzeczywistości poświęcamy na rachunki. Średni miesięczny koszt rachunku wynosi około 250 zł, więc darmowy prąd z paneli mamy już po 7 latach. Co to oznacza? To oznacza, że przez następne 28 lat możemy cieszyć się praktycznie darmową energią elektryczną.