Coraz większa świadomość ekologiczna oraz surowsze normy dotyczące emisji gazów cieplarnianych wymagają szukania nowych źródeł energii. Ostatnie lata to zauważalny wzrost zainteresowania zieloną energią pozyskiwaną zarówno przez przedsiębiorstwa czy instytucje, jak również osoby prywatne. Warto się zastanowić, czy korzyści płynące z korzystania z odnawialnych źródeł energii są policzalne. Czy takie rozwiązania, jak pompy ciepła gruntowe, w dłuższej perspektywie czasowej zadbają nie tylko o jakość życia na naszej planecie, ale także o realne oszczędności w portfelu inwestora.
Zasada działania
Wśród proekologicznych rozwiązań, z których coraz chętniej korzystają właściciele domów jednorodzinnych, na szczególną uwagę zasługuje pompa ciepła gruntowa. Mechanizm jej działania opiera się na pozyskiwaniu darmowej i właściwie niewyczerpalnej energii spod powierzchni ziemi. Specyfika działania gruntowej pompy ciepła wykorzystuje fakt, że na odpowiedniej głębokości (ok. 15 m) grunt utrzymuje stałą, oczywiście dodatnią temperaturę, mieszczącą się w przedziale 10-15 st. C. Na pozór to niewiele, jednak dzięki odpowiedniej konstrukcji całego układu, jest to wystarczająca wartość, żeby ogrzać budynek, w tym móc korzystać z ciepłej wody użytkowej (CWU).
Samo działanie systemu można opisać w kilku zdaniach. Pompa ciepła transportuje energię do substancji chłodzącej, gdzie zmienia się jej stan na gazowy. Etap numer dwa to transport gazu do sprężarki i następnie kompresja gazu (ścieśnianie), co powoduje wzrost temperatury. Ostatnia faza to transport podgrzanego gazu do kondensatora i następnie dostarczanie energii do gospodarstwa domowego.
Oszczędności
Przy zmieniających się cenach energii gazowej czy elektrycznej trudno jest dokładnie oszacować realne oszczędności przy korzystaniu z alternatywnych źródeł energii. Ale zawsze montaż gruntowej pompy ciepła będzie opłacalny w perspektywie kilku, do dziesięciu lat. Fachowcy z branży energetycznej szacują, że dzięki mechanizmowi działania gruntowej pompy ciepła współczynnik opłacalności dochodzi do 400% (z 1 kW energii pozyskiwanej z gruntu można wygenerować do 4 kW). Co zrozumiałe, montaż i zakup gruntowej pompy ciepła jest dość drogą inwestycją i może przekraczać 30 000 zł. Jednak bez względu od specyfiki budynku, modelu pompy i rzeczywistej temperatury gruntu w danym miejscu, i tak poniesione koszty zwrócą się z nawiązką. Co istotne, aby móc korzystać z wydajnych pomp ciepła firmy DAIKIN, nie trzeba dużej przestrzeni do montażu. Powinien wystarczyć niewielki ogródek.
Na koniec trzeba dodać, że gruntowe pompy ciepa zapewniają nie tylko ekologiczną energię pozyskiwaną do ogrzewania wnętrz i CWU, ale też mogą współpracować z systemami wentylacyjnymi i klimatyzatorami. To kolejny czynnik przemawiający za tym, by poważnie rozważyć inwestycję opłacalną dla kieszeni i dla natury.