Pod pojęciem wełny mineralnej mieści się wełna skalna i wełna szklana. Obywa produkty nieco różnią się właściwościami. Ponadto wełna skalna wełnie skalnej nierówna. Płyty różnią się od siebie gęstością, za czym twardością i współczynnikiem przewodzenia ciepła. Niektóre produkty zawierają okładzinę z folii aluminiowej. Których produktów należy użyć do skutecznej i taniej izolacji poszczególnych partii domu?
Ściany zewnętrzne ocieplone. Zwykle nie ma potrzeby wydawać wielu pieniędzy na najgęstsze płyty, bo mamy dużo miejsca. Dobrym wyborem są płyty dwugęstościowe z wełny skalnej. To niedrogi i skuteczny środek.
Ściany wewnętrzne. Jako że w tym miejscu wełna spełnia wyłącznie rolę akustyczną. Mniej gęsta, ale puszysta wełna dobrze izoluje dźwięki rozchodzące się w przestrzeni.
Poddasza. Górą ucieka mnóstwo ciepła, do ocieplenia poddasza należy więc użyć twardych mat lub płyt wysokiej gęstości. Rozważyć wełnę szklaną ze względu na lepsze właściwości termoizolacyjne, co oznacza mniejsze obciążenie dla dachu spadowego oraz więcej miejsca na poddaszu.
Dachy płaskie. Te kryte papą lub innym pokryciem najlepiej zaizolować twardymi płytami z wełny szklanej. Wełna szklana o takim samym współczynniku termoizolacyjności co wełna skalna jest od niej lżejsza i zajmuje mniej miejsca.
Fundamenty. Wełnę mineralną stosować tylko, gdy mamy sprawny drenaż, a podłoga ma sprawną hydroizolację. W innym wypadku zaizolować innym materiałem. Wełna łatwo nasiąka, a wtedy się psuje i traci właściwości izolacyjne.
Miejsca trudno dostępne. Najłatwiej włożyć tam będzie elastyczne maty z wełny. Ciekawą opcją jest też wdmuchiwany granulat izolacyjny, który dotrze wszędzie tam, gdzie tego potrzebujemy.
Kominek. Należy skorzystać ze specjalnych płyt z warstwą folii aluminiowej.
Przewody wentylacyjne, CO, itp. Do izolacji przewodów wentylacyjnych, instalacji centralnego ogrzewania oraz klimatyzacyjnych należy stosować otuliny z okładziną z folii aluminiowej, która zwiększa odporność na ściskanie i pomaga zachować kształt.