Jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego?

Odnawialne źródła energii to obecnie jedno z istotniejszych zagadnień nowoczesnej gospodarki energetycznej. Kolektory słoneczne podgrzewające wodę użytkową, mikroturbiny wiatrowe, pompy ciepła, a wreszcie panele fotowoltaiczne pozwalają w znaczący sposób obniżyć rachunki za media w domach jednorodzinnych, firmach czy budynkach użyteczności publicznej. Są jednocześnie w pełni bezpieczne i ekologiczne dla środowiska naturalnego. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób zastanawia się nad zamontowaniem fotowoltaiki na własne potrzeby i próbuje ocenić, jaki jest koszt instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego?

Inwestycja w fotowoltaikę - czy warto?

Odpowiedź na to pytanie jest w większości przypadków wyłącznie twierdząca. Wprawdzie koszty początkowe do poniesienia są dość wysokie, jednak przy zapowiadanych podwyżkach cen prądu, a jednocześnie obniżaniu cen części do instalacji, okres spłacania takiej inwestycji wynosi obecnie ok. 6-8 lat. Przez resztę czasu działania paneli fotowoltaicznych, który oceniany jest na ok. 25-30 lat, otrzymujemy prąd elektryczny całkowicie za darmo.

Jaki będzie koszt fotowoltaiki dla domu jednorodzinnego?

Koszt fotowoltaiki uzależniony jest od mocy instalacji, liczby paneli fotowoltaicznych, które pozwolą na produkcję prądu na potrzeby danego gospodarstwa, a także miejsca ich montażu. W przypadku konieczności zastosowania skomplikowanej konstrukcji wsporniczej pod panele lub oddalenia całej instalacji od domu, koszty mogą rosnąć. W każdym przypadku indywidualnie oceniana jest moc instalacji oraz liczba paneli, która pozwoli na produkcję prądu zaspokajającą potrzeby mieszkańców domu. Można również oszacować ją samodzielnie, korzystając z dostępnych w internecie kalkulatorów, w których podajemy wartość rachunków opłaconych za ostatni rok za energię elektryczną. Podają one wówczas wielkość systemu oraz liczbę paneli, jaka musi zostać kupiona dla produkcji optymalnej ilości energii. Zazwyczaj wielkość instalacji dla przeciętnej rodziny czteroosobowej to 3 kW. W takim przypadku konieczny jest zakup 10 paneli fotowoltaicznych w średniej cenie 600 zł za sztukę. Niezbędny jest również zakup inwertera, okablowania, systemu mocującego oraz wliczenie prac montażowych.

Więcej szczegółów dotyczących inwestycji w panele fotowoltaiczne i inne odnawialne źródła pozyskiwania energii można znaleźć na stronie Cleaner Energy (https://cleanerenergy.pl/).

Komentarze

Brak komentarzy