Kilka sposobów na renowację powierzchni betonowych

Beton, to jeden z najsolidniejszych materiałów budowlanych dostępnych na rynku. Jego sposób przygotowania udoskonalany był przez lata i w chwili obecnej został doprowadzony niemalże do perfekcji. Nie oznacza to, że budulec ten nie jest podatny na upływ czasu, uszkodzenia i zużycie. Po pewnym czasie powierzchnię betonową trzeba, a przede wszystkim warto odnowić. Jak tego dokonać?

Kiedy należy dokonać renowacji betonu

Naszą uwagę powinny zwrócić charakterystyczne zmiany, które występują w strukturze tego materiału. Pojawiają się one w wyniku procesu utwardzania, parowania, pod wpływem gorąca oraz czynników mechanicznych. Niepokojące są:
- pęknięcia posadzkowe, które należy poddać procesowi impregnacji,
- zniszczenia powłoki zewnętrznej, wymagające zastosowania cienkowarstwowej wylewki,
- punktowe ubytki, do wypełnienia których należy użyć preparatów uszczelniających,
- pyląca powierzchnia zewnętrzna, do jej zneutralizowania warto użyć impregnatów na bazie żywicznej.

Jakich uszczelniaczy użyć?

Do najpopularniejszych środków chemicznych, służących do renowacji i pielęgnacji betonu, zaliczają się piany, akryle oraz silikony. Ich dodatkowym atutem jest uniwersalność; specyfików tych użyjemy również w przypadku powierzchni drewnianych, szklanych, a także stalowych.

Uszczelniacze silikonowe polecane są szczególnie do pomieszczeń wilgotnych, takich jak sauny i łazienki. Z powodzeniem można ich używać także na zewnątrz. Do wyboru mamy silikony uniwersalne, neutralne oraz szklarskie - każdy do innego rodzaju powierzchni. Silikony charakteryzuje duża gęstość oraz wypukła struktura po nałożeniu. Nieco luźniejszą formę mają uszczelniacze akrylowe, stosowane często w pobliżu okien. Są one odporne na promieniowanie UV, ale słabo radzą sobie z wilgocią. Trzecim gatunkiem specyfiku do uszczelniania są piany. Cechuje je mnóstwo zalet: są odporne na wysokie i niskie temperatury, podlegają procesowi szybkiego utwardzenia, a także mają doskonałą przyczepność do wielu rodzajów podłoży. Idealnie sprawdzają się w roli izolacji akustycznej.

Aplikacja uszczelniaczy

Najczęstszym akcesorium stosowanym przy renowacji betonu są wyciskarki do kartuszy. Zaprawy uszczelniające zaaplikujemy za pomocą lejków do iniekcji, dzięki czemu ukryjemy szpary i zarysowania. Pianki sprzedawane są zazwyczaj ze specjalnymi aplikatorami, lub w formie łatwych do przygotowania preparatów. Przydatne okazać mogą się gumowe szpachelki oraz ścierki do czyszczenia.

Nowoczesna forma odnowy posadzek z betonu

Wysezonowane powierzchnie można także odnowić specjalistyczną farbą akrylową. Przed jej zaaplikowaniem beton powinien zostać zagruntowany kwasem murarskim, który sprawia, że warstwa wierzchnia uzyskuje chropowatą strukturę. Oczywiście przed przystąpieniem do prac należy całość doprowadzić do stanu pierwotnego, pozbywając się starych powłok w postaci farb rozpuszczalnikowych lub klejowych. Zagłębienia powinny zostać wypełnione zaprawą, a całość odpylona i odtłuszczona.

Komentarze

Brak komentarzy