Okresowy przegląd instalacji elektrycznej w budynku - sprawdź, co musisz wiedzieć

Każdy zarządca lub właściciel nieruchomości jest zobowiązany do przeprowadzania okresowych kontroli instalacji elektrycznej. Wymóg taki wynika z przepisów prawa budowlanego, a jego nieprzestrzegani grozi karalnością w sytuacji, gdy w budynku dojdzie do wypadku powodowanego nieprawidłowo działającą instalacją elektryczną. Karalność jest tym większa, im więcej szkód wyrządza awaria. Dlatego, obowiązkowy przegląd techniczny budynku Warszawa nie powinien być lekceważony. Przegląd powinien odbywać się minimum raz na 5 lat.

Mimo dokonywania regularnych przeglądów, jako zarządcy lub właściciele nieruchomości powinniśmy być czujni i zwracać uwagę na tak alarmujące zjawiska, jak: zmiana wyglądu osłonek bezpieczników w tablicach starszego typu, jakiekolwiek niepokojące zjawiska na tablicach rozdzielczych (np. osmolenie, świadczące o przegrzewaniu się instalacji w tym miejscu). Objawem zupełnie alarmującym powinny być pojawiające się iskry, zauważone na ścianach okopcenia, a także nieprzyjemny zapach spalenizny unoszący się w okolicach przewodów elektrycznych.

Zagrożenia wynikającego z niesprawnie działającej instalacji elektrycznej nie należy lekceważyć. Gdy przewody są stare, osłabione, koniecznie wymagają modernizacji. Zaniedbanie sprawy może skończyć się nie tylko porażeniem osób w jakikolwiek sposób korzystających z urządzeń elektrycznych znajdujących się w budynku, ale także pożarem w budynku. Szczególną ostrożność należy wykazać, gdy nasz budynek wyposażony jest w starszego modelu przewody z aluminium. Największe ryzyko uszkodzenia instalacji elektrycznej istnieje wtedy, gdy wiele osób jednocześnie korzysta z energochłonnych urządzeń.

Co zrobić, gdy okresowy przegląd techniczny budynku wykaże, że instalacja elektryczna działa wadliwie? W takiej sytuacji należy przeprowadzić modernizację sieci. Konieczne jest również zweryfikowanie, czy wszystkie sprzęty w domu mają swoje uziemienie, a także skontrolować sposób użytkowania bezpieczników przez mieszkańców. Podczas naprawy i odnowienia instalacji elektrycznej, konieczne jest uwzględnienie bieżących potrzeb energetycznych budynku. Na szczęście, nowoczesny sposób projektowania sieci energetycznej w budynkach przebiega w ten sposób, że gdy dochodzi do ewentualnego zwarcia, wyłączony z użytku zostaje tylko jeden pokój lub pomieszczenie, w którym doszło do usterki. Wynika to z powydzielanych obwodów elektrycznych dla każdego segmentu budynku. W porównaniu do sposobu, w jaki budowało się jeszcze trzy dekady temu, jest to nowość. Koszty modernizacji sieci elektrycznej w budynku o powierzchni około 100 metrów kwadratowych wycenia się średnio na maksymalnie 12 tys zł.

Komentarze

Brak komentarzy