Nastawiając się na alternatywne metody ogrzewania, można wykorzystać działanie pomp ciepła. To bardzo popularny system utrzymania odpowiedniej temperatury, nie każdy jednak wie który rodzaj pompy sprawdzi się w jego mieszkaniu. Pompy ciepła najczęściej stosowane do ogrzewania mieszkań można sklasyfikować w zależności od sposobu uzysku ciepła i przekazywaniu go do pomieszczeń mieszkalnych. Przyjrzyjmy się podstawowym typom urządzeń.
Często stosowaną pompa jest urządzenie typu solanka/woda odbierające ciepło z gruntu z wykorzystaniem wymiennika gruntowego z krążącym w nim roztworem glikolu. To ta substancja pośredniczy w wymianie ciepła między gruntem a czynnikiem roboczym pompy, energia następnie ogrzewa wodę zasilając centralne ogrzewanie mieszkania. Praktyczne zastosowanie znajduje również sprzęt typu bezpośrednie parowanie/woda. W tym przypadku gruntowy wymiennik ciepła jednocześnie stanowi parownik pompy. System urządzeń składa się z ułożonych w ziemi rur z czynnikiem roboczym, który w nich odparowuje. Eliminacja roztworu glikolu oraz wymiennika pośredniczącego powoduje znaczne zwiększenie sprawności całego systemu i pozwala na znacznie wydajniejsze podgrzanie wody centralnego ogrzewania przez ciepło ze skraplacza.
Inną często wykorzystywaną metodą jest typ urządzeń oparty na bezpośrednim parowaniu oraz bezpośrednim skraplaniu. W tym przypadku gruntowy wymiennik ciepła pełni również funkcję parownika pompy, instalacja grzewcza jest tutaj skraplaczem. Przy tego typu rozwiązaniach nie ma konieczności stosowania płynów pośredniczących w wymianie ciepła, co za tym idzie, osiągana jest wysoka efektywność, jaka charakteryzuje tego typu pompy ciepła. Gdańsk jest miastem, w którym odpowiednie warunki termiczne pozwalają na przygotowanie podobnych systemów ogrzewania.
Często zastosowanie znajdują również urządzenia typu woda/woda. Tutaj parownik pompy ogrzewany jest przez wodę czerpaną ze studni, rzeki lub innego zbiornika wodnego. Podczas pracy pompy, ciepło pochodzące ze skraplacza podgrzewa wodę zasilającą centralny system ogrzewania.