Kolory odgrywają w życiu człowieka istotną rolę. Nasz zmysł widzenia sprawia, że - bardziej świadomie lub mniej - obcujemy z nimi na co dzień, co stymuluje nasz odbiór rzeczywistości, nastrój, a nawet może wpływać na zdrowie. Jest to istotne szczególnie w miejscach, w których spędzamy znaczną część dnia, dlatego gdy rozpoczynamy urządzanie wnętrz mieszkania, zawsze przychodzi nam zmierzyć się z barwną aranżacją ścian. Niezależnie od tego, czy pokryjemy je farbą, tapetą czy tkaniną, ostatecznie staniemy przed decyzją odnoszącą się do ich kolorystyki. Zatem zanim stworzymy wnętrze będące niezbyt przyjemnym miejscem spędzania czasu przeznaczonego na odpoczynek, warto przyjrzeć się czynnikom, które w różnoraki sposób tę przestrzeń kreują.
Biało, czarno czy kolorowo?
Przy doborze odpowiedniego koloru ścian projektant wnętrz zwykle zwraca uwagę na kilka czynników. Inaczej zaaranżuje kuchnię, a jeszcze inną barwę wybierze dla pokoju sypialnego. Ważnym aspektem jest dostęp do naturalnego światła oraz układ i proporcje naszych pomieszczeń. Rzecz gustu i upodobania estetyczne to sprawy rozpatrywane w dalszej kolejności. Biel, traktowana często jako wybór neutralny, wcale nie musi spełniać takiej roli. Jej jasność pozwoli optycznie powiększyć wnętrze - stąd polecana jest do pokojów o niewielkim metrażu, ale należy pamiętać o tym, że nadmiar bieli może powodować efekt mało przytulny. Takie pomieszczenie stanie się zimne i mało nastrojowe, dlatego tutaj na ratunek przychodzą nam kolory. W małych pomieszczeniach projektant wnętrz zwykle stosuje je jako akcent (szczególnie te nasycone i bardzo intensywne). Ciemne barwy oraz czerń mogą paradoksalnie dodać głębi i optycznie powiększyć pomieszczenie - pod warunkiem zastosowania ich na jednej ścianie lub na jej fragmencie.
Kolor ścian a psychologia
Czy otaczający mnie kolor ścian w sypialni lub w pokoju dziennym może wpływać na mój nastrój? Tak! Działanie kolorów na nasze samopoczucie zostało potwierdzone wieloma badaniami, a stosowanie metod terapeutyczne takich, jak koloroterapia, czy chromoterapia ma swoje uzasadnienie, więc tym bardziej warto mieć to na uwadze podczas aranżowania mieszkania. Czysta i wszechobecna biel będzie na nas oddziaływać w inny sposób, niż żywiołowa czerwień lub kojąca zieleń - każdy kolor ma swoje znaczenie oraz symbolikę, a także działa na nasze zmysły w odmienny sposób, o czym więcej na stronie projektantów wnętrz: www.pogotowiewnetrzarskie.com/o-nas/. Pomimo prawdopodobieństwa, że większość z nas sugeruje się w tych działaniach osobistymi upodobaniami, to świadomość siły koloru może stać się naszym mocnym atutem.