Po ukończeniu studiów i znalezieniu etatowej pracy przychodzi czas na podejmowanie poważnych decyzji i małą stabilizację. Z pewnością w kręgu tych istotnych wyborów znajduje się kwestia mieszkania albo domu. Pomysł ten zakwita nie tylko w głowach osób zamieszkujących w domach rodzinnych, ale też najemców wydających krocie za skrawek własnego miejsca do życia. Po wstępnej analizie kosztów oraz własnej zdolności finansowej pojawia się jedno z kluczowych pytań: dom czy mieszkanie?
Jedna i druga opcja niesie ze sobą szereg korzyści oraz ewentualnych problemów. Przyjrzyjmy się zatem, jak wygląda proces wyboru domu z rynku wtórnego oraz za pośrednictwem dewelopera.
Który wariant jest korzystniejszy dla potencjalnego klienta?
Rynek wtórny w ciemnych barwach
Zakup domu po kimś może wydawać się dobrą inwestycją, jednak kluczowym jest myślenie przyszłościowe. Początkowa euforia wywołana ciekawą ofertą domu wiąże się z dodatkowymi kosztami. Po pierwsze zakup na rynku wtórnym wymaga najczęściej gruntownego remontu. Poza podstawowym malowaniem ścian i ewentualnych zmian rozmieszczenia pomieszczeń w grę wchodzą dużo większe oraz znacznie droższe działania. Stare budownictwo wymaga remontu od podstaw, który obejmuje zmianę instalacji gazowej, elektrycznej czy kanalizacyjnej. W zależności od stanu konkretnego budynku koszta wzrastają niemal kilkukrotnie. Bywa też tak, że z powodów praw budowlanych nie ma możliwości zmiany układów pokojów. W przypadku niewielkich funduszy własnych nie pozostaje nic innego, jak zaakceptować istniejący stan rzeczy i cieszyć się własnym domem. Dodatkowo koszt nabytej nieruchomości powiększa się o obowiązek zapłaty stosownego podatku, który stanowi 2 procent wartości rynkowej obiektu.
Jak wygląda sytuacja na rynku pierwotnym?
Domy od dewelopera nie są pozbawione wad, jednak w porównaniu z możliwymi korzyściami stają się mniej istotne. Każdemu klientowi towarzyszy pewna obawa związana z pozycją dewelopera, jednak sytuacja na rynku nieruchomości stale ulega poprawie, a drastyczne przypadki upadłości zdarzają się niezwykle rzadko. Dom z rynku pierwotnego wygrywa przede wszystkim nowością oraz wykończeniem pod klucz. Kwestia urządzania staje się tylko przyjemnym etapem końcowym. Ponadto deweloper udziela 5 lat gwarancji na wykonane usługi, co stawia właściciela w dogodnej pozycji względem rynku wtórnego. Domy powstają najczęściej w tej samej okolicy, co stwarza też przyjemne warunki do życia. Najbliższe otoczenie utrzymane jest w podobnej stylistyce. Szczegółowe informacje dotyczące oferty znajdują się pod poniższym linkiem: www.ventana.pl