Ogrody z wewnętrznym porządkiem emanują harmonią i spokojem. Oto sześć reguł, dzięki którym stworzymy elegancki ogród:
1. Prześwity dają wrażenie głębi
Swobodny widok bez trudu uzyskamy na przykład przez bramkę ogrodową, obszerny otwór wycięty w żywopłocie lub z miejsca do wypoczynku, położonego wysoko nad poziomem gruntu. Wrażenie wzmacniają proste ścieżki, umożliwiające podziwianie natury z dalszego planu.
2. Powtórzenia to sposób na bardzo spokojny widok ogólny
Rośliny, a także inne elementy, pojawiają się w pewnych odstępach i nadają ogrodowej aranżacji spokojny rytm. Powtarzanie wzmacnia także oddziaływanie barw kwiatów, a także kształtu i rysunku liści.
3. Ścieżki łączą i dzielą
Dróżki ułatwiają dojście do ważnych części ogrodu - jeśli jest mało miejsca, warto je projektować w układzie symetryczny z elementami ruchomymi, jak np. ławki, które umieszczamy przy brzegu ścieżki. W przypadku zakręconej lub wijącej się ścieżki konieczność pozostawienia kłopotliwego zakrętu uzasadnia krzew lub inny element akcentujący jej krzywiznę.
4. Umiar jest istotną rzeczą w każdym ogrodzie
Dla wielu osób posiadających ogród - rabaty z wieloma gatunkami roślin i elementami dekoracyjnymi w różnych zakątkach ogrodu są coraz częściej nie do przyjęcia. Zamiast nich pojawiają się prostsze i skromniejsze aranżacje. Na podobieństwo naturalnych pejzaży jest więcej zieleni i zwykłych kwiatów.
5. Trwałe punkty spokoju
W porządkowaniu struktury ogrodu znaczący udział mają altanki i pawilony. Są one stałymi elementami aranżacji, podobnie jak wysokie drzewa i krzewy. Harmonijne wrażenie dają materiały naturalne, np. drewno i kamień. Doskonałymi punktami docelowymi dla ścieżek są ogrodowe budowle.
6. Żywopłoty tworzą granice i żywe ramy
Żywopłoty, mury i kraty dla pnączy zasłaniają niezbyt ładnie wyglądające zakątki i są zaporą dla wiatru. Im większa jest powierzchnia, tym wyższe powinny być elementy rozgraniczające i odgradzające części ogrodu. O ich wysokości decyduje także cel, jakiemu mają służyć.